Rahip Jones Çark Etti

Yayınlandı: 10/09/2010 / Ana Sayfa, Dünya
Etiketler:, , , ,

ABD’li rahip Terry Jones, Kur’an-ı Kerim’in bir kopyasını yakmaktan vazgeçti. Jones, kararında ‘Sıfır Noktası’nda inşa edilmesi planlanan cami projesinden vazgeçilmesinin etkili olduğunu öne sürdü

Kur’an-ı Kerim’i yakacağını açıklayarak tüm dünyanın tepkisini toplayan fanatik papaz, eyleminden vazgeçti. ABD’nin Florida eyaletinin Gainesville kentinde 11 Eylül’de Kur’an-ı Kerim’in kopyasını yakacağını açıklayan rahip Terry Jones, eyleminden, Dünya Ticaret Merkezi İkiz Gökdelenleri’nin bulunduğu, “Sıfır Noktası” olarak adlandırılan bölgede inşa edilmesi planlanan caminin başka bir yerde yapılması sözünü aldığı için vazgeçtiğini iddia etti. Ancak rahibin kararında ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile yaptığı telefon konuşmasının etkili olduğu öğrenildi.

GATES, RAHİBİ UYARDI

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Geoff Morrell, görüşmenin rahip Jones’un planından vazgeçtiğini açıklamasından hemen önce yapıldığını belirtti. Görüşmede Gates’in böyle bir eylemin özellikle Irak ve Afganistan’daki Amerikan askerlerinin hayatlarını tehlikeye atabileceği konusunda rahip Jones’u uyardığı ve bu eylemden vazgeçmesini istediği öğrenildi. ABD’li rahip Jones’a son ana kadar tüm dünya liderlerinden tepkiler yağdı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti 2008 Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin’den sonra papaz Terry Jones’un planını kınayanlar kervanına ABD Başkanı Barack Obama da katıldı. ABC TV’de yayınlanan Good Morning America programına katılan Obama, Amerikalı bir rahibin 11 Eylül’ün yıl dönümünde 200 Kur’an-ı Kerim’i yakma planını “yıkıcı” olarak niteledi. Obama, programda “El Kaide bu sayede, Amerikan ve Avrupa kentlerinde kendilerini havaya uçurmaya arzulu daha çok kişiyi saflarına dahil edebilecek” uyarısı yaptı. Rahibe geri adım attıran tepkiler şöyleydi:

Endonezya: Obama bunu durdurmalı.
Glenn Beck (ABD’li televizyoncu): Müslüman komşularımızın kalbini kırarsınız.
Hindistan: Ayrımcılığı körükler.
Kuveyt: Diyalogu baltalayacak.
Almanya: Nefreti körükler.
Malezya: Biz de ABD’ye gerçek duygularımızı ifade etmeyi planlıyoruz.
İnterpol: Terör saldırıları artabilir.
NATO: Askerlerin hayatı için risk.
Vatikan: Çirkin ve vahim.
Irak: Şiddetin artması için bahane olur.
FBI: Misilleme eylemlere yol açar.
İran: Bu, ihanet, radikalizm, mantıksızlık ve düşünceleri zorla kabul ettirmektir.

MÜSLÜMANLAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Rahip Terry Jones’a büyük tepki gösteren Müslümanlar Pakistan’da ABD bayrağı yakıp, “Kur’an yanarsa bu ABD’nin sonu olur” yazılı pankartlar taşıdı. Endonezya’da da sokaklara dökülen insanlar “Kur’an yakmayı durdurun!” yazılı dövizlerle yürüdü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s