Türkiye EVET Dedi – Başbakan Konuşuyor

Yayınlandı: 12/09/2010 / Türkiye
Etiketler:, , , , ,

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda konuşma yapıyor:

“Türkiye Ramazan Bayramı’nın ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır. halk oylamasından anayasa değişikliğinin kabulu için gereklen yüzde 50’nin üzerinde evet oyu çıkmıştır. Anayasamızın 26 maddesinde değişiklik yapan düzenleme yaklaşık yüzde 58 oy oranıyla kabul edilmiştir. Türkiye çapında katılım yüzde 77-78 aralığında olmuşturç Bu oran bundan önceki referandumda yüzde 67 idi. Aziz milletimiz takdir yetkisin kullanarak anayasa değişikliği paketini onaylamıştır.

Bu sonucun ülkemize, milletimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Allahtan temenni ediyorum. Öncelikle halk oylamasının ülke genelinde huzur ve esenlik içinde gerçekleşmiş olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Aldığımız tedbirlerle vatandaşımızı huzur içinde sandığa gitmişler ve hür iradelerini ortaya koymuştur. Demokratik olgunluk tüm dünyaya ders vermiştir.

İleri demokrasi ve hukukun üztünlüğü mücadelmizde tarihi bir eşiği aşmış bulunuyıoruz. Demokrasinin, hukukun adaletin öçıtasını el birliği ile yükseltmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizi tam demokrasi ile taçlandırmak için sandığa gittik. Başımız dik olarak diyoruz ki halk oylamasında milletimizin iradesi tecelli etmiştir. Milletimizin iradesi hangi yönde olursa olsun, saygındır, makbuldür, kıymetlidir. Evet diyenlerin de, Hayır diyenlerin de, sandığa gitmeyenlerin de tercihi saygıdeğerdir. hiç kimsenin bu iredeyi küçümseme hakkı yoktur. Demokrasi halkın iradesini kabullenmekle bu iradeyui yönetime yansıtmakla, her türlü farklılığı siyasal sürece katmakla anlam kazanır. Demokrasime halk oylamasına katılanlar güç vermiştir. 12 Eylül günü kazanan demokrasimiz olmuştur. Değişimin demokrasi içinde gerçekleşebileceği bir kez daha görüğlmüştür. Demokrasiye olan inanç, güven bir kkez daha ortaya çıkmıştır. her türlü sorunun çözümünün demokratik siyaset içinde olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Milli iradenin gücü bugün kat be kat artmıştır.

Bugün evet diyenler de kaznmıştır, Hayır diyenler de kazanmıştır. Çünkü, ileri demokrasi herkes içindir. Hak ve özgürlükler herkes içindir. Hukukun üstünlüğü herkes içindir. her bir vatan evladı bu akşam büyük bir kazanç içindedir. İsteseler de istemeseler de her vesayetçi anlayış kaybetmiştir. Bugün bu akşam kaybeden darbeci anlayış olmuştur. Değişime direnen anlayış kaybetmiştir. 12 Eylül günü Türk demokrasi tarihine bir dönüm noktası olarak geçecektir. Heop bununla anılacağız. Darbe anayasası ile kirlenen 12 Eylül tarihi bu halk oylaması ile demokrasi için bir milat olarak tarihe bir parlak sayfa açmıştır. Türkiye’de artık vesayet rejimi tarihe karışacaktır. Darbe heveslilerin hevesleri kursağıdna kalacaktır. Türkiye’de artık milli iradenin gücü her türlü kirli oyunu bozacaktır. Değişime, demokratikleşmeye, büyümeye engel olanlar hiçbir şeyin yanlarına kar kalmayacağınız daha iyi anlayacaklardır. Çetelerdeni terör örgütlerindne medet umanlar hayal kırıklığı yaşayacaktır. Evet, milletimizin demokrasi özleminin bir neticesidir.

Bu anayasa değişikliği bir AK Parti projesi değildir. Bir gğven oyu da değildir. Muhalefet partilerinden bir tanesi bu bir güven oylaması diyordu. Acaba bundan sonrasını ne diye izah edecek bunu merak ediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s