” Son Dakika ” İzmir Sallandı !

Yayınlandı: 12/11/2010 / Türkiye
Etiketler:, , ,

Akşam saatlerinde meydana gelen depremler, vatandaşların panik yaşamasına neden oldu.

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde saat 21.15 ile 22.08 arasında en büyüğü 4.9 olan üç sarsıntı meydana geldi. Depremler kentin hemen her yeri ile Aydın’ın Merkez ve Kuşadası İlçeleri’nde de hissedildi. Büyük panik yaşayan vatandaşlar evlerini terk etti.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 22.08’de merkez üssü Selçuk olan 4,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem kentin hemen her yeri ile Aydın’ın Merkez ve Kuşadası İlçeleri’nde de hissedildi.

İlk belirlemelere göre can ve mal kaybının yaşanmadığı depremde büyük panik yaşayan vatandaşlar kendilerini evlerinin dışına atarken, polis ekipleri cadde ve sokaklarda gezerek durum değerlendirmesi yapıyor. Öte yandan, yine Selçuk İlçesi’nde saat 21.15’te 3.7 ve saat 21.45’te de 3.4 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi.

VALİ COŞ HERHANGİ BİR OLUMSUZ OLAYIN OLMADIĞINI KAYDETTİ

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, merkez üssü İzmir’in Selçuk ilçesi olan ve Aydın’da da hissedilen depremin ilde can ve mal kaybına yol açmadığını bildirdi. Vali Coş, yaptığı açıklamada, depremle ilgili çalışmaların devam ettiğini, şu ana kadar yansıyan herhangi bir olumsuz olayın olmadığını kaydetti. ”Can ve mal kaybımız yok” diyen Coş, art arda yaşanan depremler nedeniyle vatandaşların tedirginlik yaşadığını ifade etti.

Depremin merkez üssüne yakın olan ve bu nedenle depremin şiddetli şekilde hissedildiği Kuşadası’nda vatandaşlar evlerinden çıkarak, boş alanlara yöneldi. Sarsıntı nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, sokakta bekliyor ve evlerine girmeye çekiniyor. İlçe merkezinde deprem nedeniyle hasar meydana gelmediği öğrenildi.
KENDİMİZİ DAHA BÜYÜK DEPREMLERE HAZIRLAMAMIZ LAZIM

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Uluğ, İzmir ve Aydın’da arka arkaya yaşanan depremlerle ilgili açıklamada bulundu. Uluğ, “Aydın ve İzmir’de yaklaşık 10’dan fazla deprem meydana geldi. Gündüz de bu depremler yaşanıyor. Fakat insanlar bu depremleri hissettikleri zaman korkuyorlar. Bu depremler batı anadolunun tektoniği acısından olan şeyler. Olmaması durumunda endişeye kapılmamız lazım” şeklinde konuştu.

Uluğ, “Küçük Menderes çöküntü havzasıyla Büyük Menderes çöküntü havzası arasında olan depremler bunlar. Bunlar sürekli hareket halindeler. Depremler bu bölgenin karakteristiğini gösteriyor. Demek ki 6.00 ya da 6.5 şiddetinde deprem meydana gelse o zaman neler yaşanır? Kendimizi daha büyük depremlere hazırlamamız lazım. Evlerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor. İnsanların korkmasının sebebi evlerinin çürük olması. Evler sağlam olsa, insanlar evlerine güvense kimse korkuya kapılmaz. Bu tür depremler işe de yarıyor. İnsanlar korkuyla daha fazla önlem alıyor. Evlerini sağlamlaştırmaya çalışıyor” dedi.

İzmir ve Aydın’da 20.22’den 22.50 saatleri arasında 10 deprem kaydedildi.

22:50:13 2.8 SELÇUK (İZMİR)
22:17:56 2.4 BAYINDIR (İZMİR)
22:15:40 2.4 SELÇUK (İZMİR)
22:08:00 4.9 SELÇUK (İZMİR)
21:53:04 2.8 KUŞADASI (AYDIN)
21:45:51 3.4 SELÇUK (İZMİR)
21:24:14 3.0 ORTAKLAR-GERMENCİK (AYDIN)
21:18:30 2.6 SELÇUK (İZMİR)
21:15:54 3.7 SELÇUK (İZMİR)
20:22:23 2.7 SELÇUK (İZMİR)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s